Zostaň Zdravý Mobilná aplikácia

Aplikácia vytvára neviditeľnú ochrannú sieť anonymných pseudonymov, ktoré po pozitívnom výsledku testu varujú relevantných používateľov.

Aplikácia je zdarma a je vytvorená z vlastnej iniciatívy lekárov.

Mobilná aplikácia Zostaň zdravý

Pod záštitou

prof. MUDr. Andrea Čalkovská, DrSc., dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine, Univerzity Komenského v Bratislave
prof. MUDr. Juraj Šteňo, DrSc., IFAANS, dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave

Aplikácia umožňuje ľuďom

Lepšie sa chrániť pred šíriacim sa vírusom tým, že ich podporuje v dodržiavaní karantény1
Dozvedieť sa o priblížení sa k pacientovi s pozitívnym testom(na vzdialenosť 50 metrov)
Získať informáciu o priblížení sa k pozitívne testovanému jedincovi aj spätne (v období posledných dní), akonáhle sa u dotyčného potvrdí prítomnosť vírusu SARS-CoV-2

Ak sa používateľ priblíži na kritickú vzdialenosť (50m) k inému užívateľovi, ktorý bol testovaný pozitívne na COVID-19, alebo ak niekto, s kým prišiel do kontaktu na túto vzdialenosti v posledných dňoch bol práve vytestovaný pozitívne, aplikácia pošle používateľovi hlásenie s upozornením. Je následne na rozhodnutí používateľa, ako tieto incidenty vyhodnotí, a či sa rozhodne otestovať okamžite, alebo až po výskyte prvých klinických príznakov. Ľudia si môžu priamo z aplikácie vybrať možnosť objednať sa na testy a výsledky samotných testov následne dostávajú na základe unikátneho kódu priamo do mobilnej aplikácie, bez potreby niekam volať či chodiť. V prípade, že anonymný identifikátor bude referenčným centrom/laboratóriom/lekárom označený ako pozitívny, aplikácia automaticky anonymne upozorní ostatné, ktoré sa k nej v posledných dňoch priblížili. Aplikácia tak umožní rýchlejšie reagovať na nekontrolovateľné šírenie infekcie predovšetkým asymptomatickými prenášačmi.

Aplikácia na rozdiel od iných mobilných aplikácií nesleduje používateľa a zaznamenáva výlučne priblíženia s inými aplikáciami (ich miesto a čas), pričom všetky aplikácie zostávajú plne anonymné. Ak sa v budúcnosti ukáže jedno alebo viaceré z týchto priblížení ako potenciálne nebezpečné (používateľ danej aplikácie mal pozitívny test), aplikácia upozorní svojho používateľa. Aplikácia nesleduje a ani nevie meno používateľa alebo číslo jeho mobilného telefónu (ak si ich do nej samotný používateľ manuálne nevloží) a nie je možné ju použiť na vyhľadanie osoby. Pre registráciu sa vyžaduje len emailová adresa, na ktorú je zaslaný overovací kód. Toto opatrenie je nutné aby sa predišlo zneužitiu aplikácie.

Aplikácia Zostaň Zdravý bola a je naďalej vyvíjaná v úzkej spolupráci lekárov v rámci zdravotníckeho fóra na sociálnej sieti FaceBook, ktoré združuje takmer 5000 zdravotníkov. Jej hlavnou a jedinou prioritou je zastavenie šírenia vírusu SARS-CoV-2. Umožňuje efektívnejšie cielenie testovania na COVID19 zlepšuje jeho dostupnosť ľuďom v karanténe. Podobné aplikácie fungujú už v Izraeli, USA (CDC) a Nemecku. Veríme, že táto anonymná aplikácia sa môže stať kľúčovou zbraňou pre zastavenie šírenia tejto historickej pandémie.

Podobné aplikácie fungujú už v Izraeli, USA (CDC) a Nemecku. Veríme, že táto anonymná aplikácia sa môže stať kľúčovou zbraňou pre zastavenie šírenia tejto historickej pandémie.

Vaše súkromie je v bezpečí. Aplikácia reaguje len na priblíženie anonymnej hrozby na 50 metrov.

Ako uvidím druhých

na mape?

Zdraví
 ľudia
v okolí

Ak nie je alebo sa vo vašom okolí nevyskytoval nikto s pozitívnym testom, nikoho neuvidíte

Infikovaní ľudia
v mojom okolí

V prípade že ste sa priblížili k človeku s pozitívnym testom, aplikácia Vám zobrazí dátum, čas a odhadovanú polohu s presnosťou na 50 metrov. A to aj v prípade že sa človek prejaví ako pozitívny neskôr. Pozitívne výsledky testov do systému zadáva špecializovaný pracovník.

Ako uvidia mňa

na mape?

Nemám vírus,
ako ma vidia?

V prípade že nemáte pozitívny výsledok testu, ľudia Vás vôbec nevidia

Mám vírus,
ako ma vidia?

V prípade, že sa váš výsledok testu potvrdí ako pozitívny, táto informácia sa používateľom, ku ktorým ste sa priblížili zobrazí ako anonymná informácia, obsahujúca približné miesto a približný čas. Túto informáciu dostávajú aj v prípade, že k stretnutiu došlo v priebehu niekoľkých posledných dní. Pozitívne výsledky testov do systému zadáva špecializovaný pracovník.

Server pre tento projekt nám vyhradil Websupport zdarma a bude víťazoslávne verejne zmazaný po ukončení pandémie COVID-19.
TERMÍN VEREJNE OZNÁMIME

Ako funguje neviditeľná sieť a varovanie

Tvorcovia projektu

Marek Gogoľ
Marek Gogoľ
Programovanie & Riešenie
MUDr.Andrej Thurzo, PhD, MPH, MHA.
MUDr. Andrej Thurzo, PhD, MPH, MHA.
Distribúcia & Validácia
Juraj Karovič
Juraj Karovič
Prototyp & Dizajn

Spoluautori

 • MUDr. Vanda Martišková
 • Juraj Novosad
 • MDDr. Peter Czakó
 • Nicolas Hason
 • MUDr. Martin Čaprnda, PhD.
 • doc. JUDr. MUDr. Peter Kováč, PhD. et. PhD.
 • Prof. MUDr. Dušan Meško, PhD.
 • MUDr. Karolína Bašová
 • MUDr. Peter Herman
 • MUDr. Gabriela Ďuricová, PhD.
 • Maroš Lukáč
 • Martin Galovič

Partneri projektu